UA EN

Подання відомостей про себе


Розкажіть про себе: Із цього питання починаються 90% співбесід. Ваша відповідь на нього є самопрезентацією, можливістю одразу виділитися та запам’ятатися, особливо враховуючи те, що можна заздалегідь підготуватися до даного питання. У відповідь має звучати монолог на 3-4 хвилини, з якого мають простежуватися якості, необхідні для посади, на яку ви претендуєте. Розкажіть коротко, чому обрали цю професію, яку маєте освіту, про свій досвід та результати роботи, якими пишаєтеся, навички. Не розповідайте про особисте життя, політичні та релігійні погляди, проблеми з грошима та здоров’ям. У жодному разі не кажіть, що «все й так написано в резюме». Не розказуйте свою біографію, не плутайтеся у фактах, не говоріть забагато.

Які у вас цілі?: ще одне типове питання, спрямоване на розкриття вашої особистості. У відповідь розкажіть, чим саме вас зацікавила компанія, чому саме ця посада дозволить вам реалізувати свої цілі, навички, знання, досвід. Головне, щоб роботодавець зрозумів: ви прийшли цілеспрямовано отримати цю посаду.

Не варто говорити відразу про матеріальну сторону справу: про гроші. Також не варто відповідати у стилі  «Я, як і всі інші кандидати, розіслав багато резюме у різні компанії. Не нагадаєте, яка там ваша?».

Ви живете з батьками?: питання, яке має багато шарів і десь йде на межі. Приклад відповіді може бути таким: Так, я повернувся назад до своїх батьків після того, як виявив, що більше половини мого чистого доходу було використано за сплату оренди та комунальні послуги. У нас є економічна домовленість, яка дозволяє мені заощадити на майбутнє, а я збираюся допомогти їм підтримувати наш дім. Ми всі отримуємо користь, і нам вдалося розвинути міцну та дружню родину.

Які питання можна вважати занадто особистими і обережно відмовляти у відповіді, чи відповідати частково.

«Чи плануєте ви народження дитини?»

«Чому ви досі не заміжня / не одружений?»

«Як заробляє ваш молодий чоловік?»

«Що дружина думає про ваші кар’єрні амбіції?»

«Чи можете ви керувати командою з чоловіків / впливати на жінок?»

У молодих людей на інтерв’ю часто питають про освіту і питання також мають багато шарів та націлені на виявлення низки ваших особистих чинників. Наприклад,  вас можуть питати: «Які предмети в коледжі вам сподобалися найбільше? Чому?». У відповідь варто розвивати або тему дисциплін, що дозволили вам опанувати ту чи іншу технологію, або тему взаємодії з непересічним викладачем, або тему роботи над самодисципліною та пошуком внутрішньої мотивації.

Варіаціями цього питання може бути:

«Який був найкорисніший університетський досвід?». Тут можна відповісти у наступний спосіб «Найкорисніша і складна частина мого досвіду була коли я був  лідером для фінального проекту. Це вимагало багато координація з точки зору графіків, контролю всіх учасників  і опрацювання плану. Це було надзвичайно корисно, було приємно отримали оцінку А для всієї групи.»

«Що найголовніше ви дізналися в  університеті?»

Приклад відповіді: «Найважливіше, що я дізнався, було те, як розставити пріоритети в моєму часу. Також я зумів поєднати навчання з додатковою роботою. Я навчився бути передбачливим у своїх планах.»

На загальне питання про освіту як таку треба відповідати у наступному ключі: Я маю ступінь бакалавра та магістра з електроніки, які отримав у Сумському державному університеті. Будучи студентом, я проходив курси з програмування та проектування мереж зв’язку.» Невірно буде починати розповідь з шкільної освіти, якщо у вас про це не питали, та дитячих здобутках.

Як зазначалось, даний тип навичок є специфічним. У CV ви мали їх згадати, частково розкрити в мотиваційному листі. Але справжній тест цим якостям відбувається на співбесіді у питаннях та відповідях. І хоч всі питання так чи інакше розкривають ваші Soft Skills, нерідко інтерв’юер ставить прямі питання саме про них. Далі наведемо спискам характерні питання та типові варіанти відповідей на них.

«Які ваші найкращі навички?»

«Я чудовий комунікатор. Я можу добре представити свої ідеї особисто, письмово та через соціальні мережі. Я наполегливо працював, щоб відточити ці навички.»

«Ви лідер чи послідовник?»

«Я беру на себе роль лідера в тих випадках, коли потрібні знання або досвід, який я маю і яким мої колеги можуть не володіти. Але я розумію, що іноді важливо також бути хорошим послідовником, щоб вчитися у інших.»

«За шкалою від 1 до 10, як би ви оцінили свій словниковий запас і граматичні навички та вміння?»

«Я б сказав, вісім. Я вважаю, що мій словниковий запас і граматичні навички досить сильні, з огляду на мої професійні здібності та досвід, але напевно слабше поруч з досвідченим редактором або професором-письменником. Вважаю, що завжди є можливості для поліпшення. Наприклад, 5 років тому я вважав, що у мене сильні граматичні навички, але, оглядаючись назад, помічаю деякі помилки.»

В жодному разі не вчить на пам’ять ці та інші приклади. Підійдіть творчо, бо домінування стандартних відповідей на питання не розтопить серце ректрутерів.

Ваші специфічні професійні навички будуть виявлені на технічному інтерв’ю. Але багато Hard Skills більш широкого плану можуть стати об’єктом уваги інтерв’юера на загальній співбесіді. Знання іноземної мови, загальна цифрова грамотність, експертиза в офісних базових програмах, розуміння трендових технологій таких як блокчейн, розуміння принципів штучного інтелекту: всі ці навички можуть бути корисними та підкреслювати цілісність всього стеку вашої професійної кваліфікації. Бо кожен роботодавець хоче мати якомога більш універсального працівника для гнучкості організації роботи. У відповідях на питання про володіння тими чи іншими продуктами чи технологіями, варто розкривати конкретні деталі досвіду застосування на попередній роботі, у навчанні чи в особистому житті. Підкреслюйте рівень володіння. Наприклад, якщо мова йде про MS Excel, зазначайте, що можете використовувати продукт не лише як елементарний плотер чи калькулятор. Акцентуйте на володінні просунутими можливостями типу аналіз даних, умовне форматування, зведені таблиці та макроси.